Jakie powinny być szafy BHP?

Bardzo wielu osobom wydaje się, że szafy bhp to tak naprawdę zwyczajne meble, których głównym zadaniem jest spełnianie określonych funkcji. To jak są one wykonane, z jakich materiałów powstają, czy też jakie mają rozmiary, nie ma dla wielu osób żadnego większego znaczenia. Jeżeli chodzi o profesjonalne meble BHP takie podejście jest oczywiście błędne. W Polsce wszystkie szafy BHP podlegają specjalnym regulacjom, które są opracowane w tzw. polskich normach.

 

Szafy BHP - Odpowiednie normyszafy bhp

Jeżeli zamawiamy nowe szafy BHP, to musimy pamiętać o tym, że muszą one spełniać wszystkie normy. Jeżeli nie chcemy mieć żadnych nieprzyjemności podczas kontroli BHP, to warto przed zakupem sprawdzić, czy interesujące nas meble spełniają wszystkie wymagania. W przypadku szafek BHP najważniejszą kwestią jest ich głębokość. Według polskich norm, muszą mieć co najmniej 560 mm głębokości. Bardzo ważnym parametrem o którym należy pamiętać jest również wysokość szafki. W szafkach BHP przechowywane są bardzo różne ubrania, dlatego też rozmiary muszą być dostosowane do największych z nich. W Polsce szafy BHP muszą mieć minimalną wysokość 1400 m.  

 

Specjalne drążki na ubrania dla szafek

Bardzo ważną rzeczą o której należy pamiętać jest drążek do wieszania. Polskie normy bardzo dokładnie określają, jak drążek powinien być zamontowany w szafkach bhp. Odległość minimalna drążków do sufitu naszej szafki nie może być mniejsza niż 50 mm, a odległość od podstawy szafki musi przekraczać 1900 mm. Na szczęście nie musimy pamiętać o normach kupując np. szafki szkolne.